Sınavlarda Yüksek Performans Sergileme

Sınavlarda Yüksek Performans Sergileme

Performans psikolojisi hayatın her alanında etki etmektedir çünkü her daim bir performans sergilemekteyiz. Ülkemizde maalesef elde etmek istediğimiz şeyler için birçok sınava girmemiz gerekiyor ve bu sınavlara sadece ders çalışmak yetmiyor. Sınavlarda yüksek performans sergilemek için psikolojik faktörleri de yönetmemiz gerekmektedir. Yani sınavlar için bir nevi sporcu gibi çalışmamız gerekmektedir. Hem ders çalışarak antrenmanları düzenli bir şekilde takip edeceğiz hem de zihinsel antrenman yaparak zihinsel olarak sınava hazır hale geleceğiz. Sınavlara giren öğrencilerle yaptığımız görüşmelerde kaydırma yap, bildiği soruları sınav anında yapamama, daha önce çok iyi bildiği konuları unutma gibi birçok performans engelinin olduğunu gördük. Bu görüşmelerin en önemli noktası ise öğrencilerin çoğunun ders çalışma konusunda eksiği yoktu, tek eksiği sınava psikolojik olarak hazırlık yapmamıştı. Bu yazıda sınav performansına etki eden bu faktörlere değineceğiz.

Sınavlarda nasıl yüksek not alabilirim?

Sınav yüksek performans sergilemeye etki eden birçok faktör vardır ve her bireye farklı faktörler etki etmektedir. Bu bölümü ders çalışma ile ilgili faktörler ve psikolojik faktörler olarak 2 bölümde inceleyeceğiz.

Sınavlarda Yüksek Performans için Ders Çalışma İle İlgili Faktörler

Düzenli Çalışma Programı

Her şeyden önce düzenli bir programınız olmalı ve bu program yardımıyla çok iyi bir zamanlama yapılmalıdır. Günlük, haftalık ve aylık yapılan planlar yardımıyla sınavdan önce tüm konuların tamamlanması, tekrar edilmesi ve konu sık sık pekiştirilmelidir. Bu konuda farklı çalışma sistemleri mevcut. İnternette yaptığınız aramalarda birçok çalışma sistemi göreceksiniz. Burada önemli olan sizin özelliklerinizdir. Kendi özelliklerinize göre planı düzenlemeniz gerekmektedir. Bu yüzden her kişinin programı kendine özeldir.

Sık Tekrar

Öğrenmeyi kalıcı hale getirmenin en bilinen yöntemi sık tekrardır. Bir bilgi ile ne kadar çok karşılaşırsanız o bilgi o kadar kalıcı olur. Bu sadece ders için değil her konuda geçerlidir. Örneğin yeni bir yol öğrendiğinizde o yoldan ne kadar çok giderseniz o kadar kalıcı olur ve unutmazsınız. Bir süre sonra o yolu hiç düşünmeden ezbere, otomatik pilotta gittiğinizi fark edersiniz. Bu nedenle bilgiyi ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar kalıcı olur. Aslında öğrendiğini unutmamak bu kadar basittir.

Kendini İzleme

Çalışma programı hazırlandıktan sonra, sürekli olarak değerlendirme yapılması gerekmektedir. Günlük, haftalık ve aylık yapılan planların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmelerde “Planlanan konulara çalışıldı mı? Anlaşıldı mı? Eksik kaldı mı? Test sonuçları nasıl?” gibi soruları cevaplayarak derinlemesine bir analiz yapılmalıdır. Hatta daha da ileri gidilerek her bir konu alt basamaklarına göre incelenmelidir. Örneğin “matematik dersinde logaritma konusunu anladım ama trigonometri ile birlikte sorulduğu zaman yapamıyorum” cümlesi problemin kaynağını net olarak vermektedir. Daha sonra bunun üzerine gidilebilir.

Kendini izleme düzenli bir şekilde yapıldığı zaman eksik kalan yerleri ortaya çıkarır ve yapılan tekrar çalışmaları ile hem eksiğinizi gidermiş hem de öğrendiğiniz yerleri daha kalıcı hale getirmiş olursunuz.

Sınavlarda Yüksek Performans için Psikolojik Faktörler

Sınavlarda yüksek performans için gerekli olan birçok psikolojik faktör vardır.

Stres ve Kaygı

Sınavlarda hata yapan, kaydırma yapan, bildiği soruları unutan öğrencilerin yaşadığı temel psikolojik problemlerden biri stres ve kaygıdır. Stres ve kaygı vücudumuzda salgılanan hormonları bile etkileyerek ve kendimizden beklenmeyen duygu, düşünce ve davranışlar içinde olabiliriz. Örneğin üniversite sınavına giren öğrencilerde yaptığım gözlemlerde öğrencilerin sınav anında el ve ayaklarında fark edemedikleri titreme, terleme, ne yapacağını bilmeyen bir halde görmekteyim. Bunlar temel kaygı belirtileri. Sınava hazırlık sürecinde stres ve kaygı ile ilgili çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Konsantrasyon

Dikkat ve konsantrasyon hataları birçok öğrencinin hak ettiği puandan daha düşük puan almasına neden olmaktadır. Fakat öğrencilerin dikkat ve konsantrasyon gelişimi konusunda çalışma yapmadıklarını fark ediyoruz. Dikkat ve konsantrasyon bir beceridir ve geliştirilebilir. Yaptığım araştırmalarda öğrencilerin dikkat ve konsantrasyon hatası yapmalarına neden olan bir çok faktör keşfettim. Örneğin bazı öğrenciler acelecilikten, bazıları stres ve kaygıyı yönetemediklerinden bazıları sınav sonucuna odaklanmaktan, bazıları ise sınavla alakasız düşüncelere sahip oldukları için hata yapabiliyorlar. Sizler de kendi performansınıza bu faktörlerden hangileri etki ediyor değerlendirmenizde yarar var.

Sonuç Beklenti

Sınava giren kişilerin çoğu zaman zihninde bir hedefi bir sınır vardır ve sürekli kendini o hedefe ulaşıp ulaşamayacağına göre değerlendirir. Hatta bazı kişiler sınav anında yaptığı soruları, boşları ve muhtemel yanlışları sayarak sınav sonucu hakkında tahminde bulunmaya çalışır. Bu durum hem sınava çalışma sırasında hem de sınav anında performansı düşürür.

Düşünceler

Yapılan araştırmalar bir saniye içinde bile birçok düşüncenin zihnimizden geçtiğini göstermektedir. Bu düşüncelerin çoğunu fark edemeyiz, fark ettiklerimizin de çoğunu unuturuz. Bu nedenle düşünceler sadece sınav performansı değil, hayatımızın her alanına etki eder. Sınavdan yüksek puan hedefleyen herkesin sınav anında performansa etki eden düşünceleri ile ilgili çalışmalar yapması gerekir.

Sonuç

Bu yazdıklarımız sınavlarda alınan puanlara etki eden faktörlerdir. Bu yazdıklarımız dışında da birçok psikolojik faktör bulunmaktadır. Bir sonraki yazımızda sınavlarda yüksek performans sergilemek, yüksek not almak için yapılabilecek psikolojik çalışmalara yer vereceğiz.

Bu konuda daha fazla bilgi almak ve iletişime geçmek için İletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir